пʼятницю, 14 листопада 2014 р.


Тема: Джек Лондон. Чи треба боротися за життя? ( на основі оповідань «Жага до життя» Джека Лондона та «Воля до життя» Олександра Довженка).

Мета: дати основні відомості про життя та творчість Джека Лондона та Олександра Довженка; вчити вдумливо читати;  розвивати вміння зв’язно висловлювати свої думки і міркування; виховувати почуття доброти і любові до життя.

Обладнання: аудіозаписи, карта, портрети письменників.

Тип уроку:  урок потекстового аналізу, бінарний урок.

Хід уроку
Словничок
Фут – міра довжини, дорівнює 30,5 см.
Фунт – міра ваги, дорівнює 450 г.
Мокасини- мяке шкіряне взуття без твердої підошви.
Пічкур – маленька рибка.
Каное – човен індіанців Північної Америки з цільного стовбура дерева.

1. Організація класу.
2. Робота над новим матеріалом
 (Звучить музика)
2.1. Вступне слово вчителя
Людина в екстримальних обставинах...В таких, коли життя починає згасати, сили покидають, свідомість втрачається... Що тоді робити? На що сподіватися? Як вижити? Опинившись навіть у безпорадному становищі, людина гарячково шукає вихід, інколи – це смерть. Але такий вихід не для людей міцних духом, бо це визнання поразки і відмова від подальшої боротьби.
Згадаймо мужніх героїв із художніх творів.
       Хто це? Людина, яка залишилась на безлюдному острові і довгих 28 років жила сама?
       Або згадаймо сміливого і кмітливого пятнадцятирічного капітана Діка Сенда.
Це художні твори. У житті інколи також трапляються такі випадки. Хоча б пригадати Мерєсьєва, який втратив обидві ноги, але продовжував літати.

Ще приклади
Отже, всі вони були вольові люди і любили життя. Бо життя – то велика цінність і його треба вміти захищати.

Вчитель української літератури.
-         біографія Довженка;
-         робота з текстом.
-          
Олександр Довженко «Воля до життя»
Ось послухайте уривок з оповідання Довженка «Воля до життя». («Скажи мені , друже, - спитав я армійського хірурга...                Скільки волі, стільки й людини,- ось що я знайшов»)

Герой дуже хотів жити. Це бажання було настільки сильне, що він зміг побороти гангрену, яка захоплювала його тіло. Він своєю непохитною волею до життя не тільки вразив хірурга, а й надихнув його. На допомогу людині інколи приходить її воля. Воля і любов до життя.

2.2. Біографія Джека Лондона.
А розпочали ми свою бесіду з цього тому, що мова на уроці піде про людину з незвичайною силою волі, письменника, імя якого відоме не тільки у США, а й у всьому світі. Це Джек Лондон. Це людина, яка увійшла в життя не з парадного, а з чорного ходу. Його життєві університети були неймовірно важкими. Давайта пригадаємо біографію.

2.3. Бесіда за біографією Джека Лондона.
- Де народився письменник?
- Ким приходилось працювати?
- Куди кидала доля?
(Робота з картою)
-         Історія створення
Досвід, який він зібрав, пригодився для літературної творчості. Читачі й сьогодні захоплюються його «Північними оповіданнями», повістями про тварин: «Поклик предків», «Біле Ікло», чудовими романами «Мартін Іден».

Джек Лондон створив літературні образи, яким віддав  багато особистого – своєї щедрої душі, власного досвіду й прекрасної мрії про людину, гідну зватися цим високим імям.

2.4. Робота над твором «Жага до життя»
- Робота над назвою твору
Твір написано англійською мовою. В одному з перекладів звучить назва – «Жага до життя», в іншому – «Людов до життя».
-         Словникова робота
Жага – сильне бажання. Надзвичайно сильне бажання, пристрасне прагнення.
Любов – почуття глибокої сердечної прихильності, внутрішній духовний потяг до чого-небуть.

2.5. Аналіз тексту
(Прослуховується музичний твір «Если друг оказался вдруг»)
Бесіда за змістом твору «Жага до життя»
-         Як розпочинається оповідання ? Зачитати цитату.  «Два золотошукачі повертаються додому. Один вивихнув ногу...»
-         Так розійшлися їхні шляхи назавжди. Наш герой залишився один.
Як імя нашого героя?
-         Чому автор не дав йому імені?
-         Що ж довелось йому пережити? Як він вижив в таких складних умовах?
-         Що він зробив спочатку?
-         Навіщо він це зробив?
-         У нього боліла нога, але було щось сильніше, що перебивало цей сильний біль? Що це?
-         Що ж він робив, щоб не вмерти з голоду?
-         Голод настільки допікав, що він дійшов до відчаю. Який він зробив висновок?
-         Що побороло оце бажання вмерти?
-         І раптом далеко попереду він побачив що?
-         Але де був той корабель?
-         Наскільки далеко?
-         За героєм хто почав іти?
Зачитати цитату «І почалась одвічна страшна трагедія боротьби за існування...»
-         Чоловік вже не міг оборонятись, але жага життя, любов до життя, додали йому останніх сил.
Хто переміг у цій боротьбі
-         Чиї останки він побачив у себе на шляху?
-         Що він з ними зробив?
-         Чому не взяв його золота?
-         Що довело до загибелі Біла? (Пригадати до чого може призвести скупість. (Міф про Мідаса, українська казка «Скупий». Що об’єднує ці твори?)
-         Як називалось судно, на яке потрапив герой?
-         Що залишилось у його свідомості навіть після того, коли він забезпечений став харчами?
-         Яким буде життя цього героя?
-         Як ви думаєте, невідомий звичайна людина, супермен чи нелюдь?
-         Чи змінились життєві цінності невідомого після випробування? Що він став найбільш цінувати?

3. Висновок
(Учні роблять власні висновки за допомогою методу «Мікрофон»)
У найважчих умовах людина не безпомічна, все залежить від її витримки, сили чи безсилля, щедрості або скупості. Людина сама має бути хазяїном своєї долі. Життя важке. І щоб вижити у цьому жорстокому світі, потрібно боротися за життя, любити людей, природу, допомагати один одному. Тільки тоді можна врятувати життя на землі.